11.-15. detsembrini 2023 viibisid prantsuse keele õpetaja Mari Fomins ja Sillamäe Vanalinna kooli õppealajuhataja Irina Meljakova töövarjudena École primaire Léon-Basuyaux kooli direktori hr Bartkowiaki juures Aniche linnas Põhja-Prantsusmaal, et saada üksikasjalikum ülevaade tööst erivajadustega õpilastega.
Koostöö selle kooli, selle direktori ja kolleegidega sai alguse aprillis 2022, kui Sillamäe Vanalinna kool võõrustas nende delegatsiooni, tutvustades prantsuse kolleegidele meie haridussüsteemi. Tookord jagasime meelsasti oma kogemusi, kuid ei osanud aimata, et peagi saame ise nende töövarjudena kogemusi omandada.
Tööreis sai võimalikuks tänu sellele, et kool sai 2023. aastal koostöös Ida-Virumaa nelja teise kooliga Erasmus+ programmi akrediteeringu ja tänu prantsuse kolleegide avatusele, kes nõustusid meid vastu võtma ja koostasid väga sisuka ja intensiivse õppe- ja tööprogrammi!
Nädala aktiivse töö tulemused Aniche linnas:
- 8 erineva õpetaja tundide külastamine erinevates klassides ja koolides
- Tutvumine naaberkooliga L’école Maxime Quévy ja selle süsteemiga
- 4 Eesti ja Sillamäe linna tutvustava presentatsiooni läbiviimine prantsuse õpilastele
- Prantsuse kolleegide ja õpilaste õpetamine eesti rahvatantsule „Kaks sammu sissepoole“.
Meid võeti pidulikult vastu nii koolides kui ka partnerorganisatsioonides, millega koolid koostööd teevad. Eriti meeldiv oli ärikohtumine Aniche linnapea hr Xavier Bartoszekiga, mis toimus linnavalitsuse hoones, samuti kohtumine spetsiaalselt kutsutud M. Corseaux'ga (riiklik haridusinspektor) ja hr Debève'ga (Aniche ajalooühingu president).
Mida huvitavat täheldasime koolis õppimise ja töötamise ajal:
- Prantsuse algkooli õpetajad töötavad igal aastal uute õpilastega, st kui õpetaja õpetab 1. klassis, siis igal aastal on tal uus esimene klass. Meie koolis puudub algkoolis 1.-4. klassini klassiõpetaja süsteem.
- Koolides pööratakse suurt tähelepanu visualiseerimisele: igal pool on üles riputatud pildid, skeemid, tabelid, sõnad, sümbolid, fraasid jne praegu õpitava teema kohta, mis aitab õpitavat kiiremini meelde jätta;
- Hindeid 1-st 5-ni ei kasutata, kasutatakse sõnalist hindamissüsteemi, mis aitab jälgida oma edusamme;
- Õpetaja pöörab suurt tähelepanu õpilaste kiitmisele, tavaliselt on see sihitud kiitus, mitte üldine "tubli". Õpetaja märgib õpilase saavutusi erinevates valdkondades, julgustades teda;
- 1.-6. klassi õpilaste koolipäev algab kell 8.15 ja lõpeb kell 16.15, keskpäeval on kahe tunnine lõunapaus, mille ajal lähevad kõik õpetajad lõunale ja lapsed söövad koolisööklas tasulist lõunat. Selle aja jooksul tegelevad lastega kohale kutsutud kasvatajad ja mängivad nendega koolihoovis;
- Igal koolil pole oma koolipsühholoogi või eripedagoogi. Tugispetsialistid töötavad korraga mitmes koolis (6–12), seega on konkreetsele lapsele pühendatud aeg väga piiratud. Kui laps vajab rohkem tuge, on see vanemate ja kooliväliste tugispetsialistide mure.
- Klassides on keskmiselt kuni 24 õpilast, kuid selles koolis on väikeste klasside prioriteet ja keskmiselt 12-17 õpilast klassis;
- Huvitav on see, et iga klassiruumi uksele, kus tunde peetakse, on esindatud mõni riik. Kirjas on riigi nimi, A4-formaadis paberile joonistatud lipp, esitatud peamised faktid, kuupäevad ja kuulsad inimesed. Täiendatud ajakirjade fotode või plakatitega. Meie arvates on see hariv ja laiendab õpilaste silmaringi alates 6. eluaastast;
- Igas klassiruumis on nn English corner, inglise keele nurgake, kus on palju õppematerjali, lugemisreegleid, luuletusi, raamatuid;
- Prantsuse koolilapsed, nagu ka meie õpilased, on uudishimulikud, sõbralikud ja väga huvitatud teistest riikidest pärit külalistest, valmis õppima uut praktiliste tundide kaudu.
- Huvitav fakt: 6-12-aastaste õpilaste puhul on koolis täielik mobiiltelefonide puudumine, mis mõjutab positiivselt õppeprotsessi. Puuduvad tunnid vahetunnid, ainult paus 11:15 kuni 13:15.
Lisaks tundide külastamisele korraldasid meie kolleegid meile mitmekesise kultuuriprogrammi. Meil õnnestus tutvuda naabrite Lille'i ja Douai linnadega jõulueelsel ajal, külastada ainulaadset Saint Gobain klaasitehast, teada saada selle ajalugu ja rolli Aniche linna arengus.
Huvitavaks sai kaevurimuuseumi külastus! Ekskursioon ja eksponaadid on väga sarnased meie Kohtla-Nõmme kaevandusmuuseumiga. Hetkeks isegi tundus, et mõlemad muuseumid on ühiselt loonud kontseptsiooni!
Kooliõpetajad valmistasid meile degusteerimiseks kodus valmistatud piirkonna rahvustoite –
La Carbonade flamande, La Flamiche au Maroilles – soolane pirukas Maroilles'i juustuga, Les Chicons au gratin, Le Potjevleesch – roog, mis koosneb neljast valge liha tüübist, Tarte au sucre - magus pirukas, foie gras ja erinevad juustusordid.
Töine nädal Prantsuse kooliga koostöö toel möödus viljakalt.
Ja kuigi me töötame haridusvaldkonnas erinevates riikides, on meil ühised mured ja probleemid, kuid samas ka erinevad õpetamisviisid, mida mõlemad pooled - projekti osalejad - on valmis jagama.
Täname oma prantsuse kolleege hr Bartkowiak'i (direktor École primaire Léon-Basuyaux's), hr Warembourg'i (direktor L'école Maxime Quévy's) ja pr Gamache'i (õpetaja École primaire Léon-Basuyaux's). Ootame teid vastukülaskäiguga Eestisse.
Prantsuse keele õpetaja Mari Fomins
Õppealajuhataja Irina Meljakova
Pildid ja artiklid: