1.–5. juunini 2026 toimus Sillamäe Vanalinna Koolis Erasmus+ projekti „Erasmus Without Borders: Green Week II“ raames rahvusvaheline õpiränne. Projekti tegevustes osalesid 10 Sillamäe Vanalinna Kooli õpilast ning partnerkooli „Ștefan cel Mare” National Military High School (Câmpulung Moldovenesc, Rumeenia) 10 õpilast ja 2 õpetajat.
Tegemist oli projekti teise osaga. Maikuus külastasid meie õpilased Rumeeniat, nüüd oli meie kord tutvustada külalistele Eestit, Ida-Virumaad, meie kooli ning keskkonnahoidu toetavaid õppe- ja eluviise.
Projekti keskmes olid kestlik areng, roheline mõtteviis ning rahvusvaheline koostöö. Nädala jooksul osalesid õpilased mitmesugustes õppekäikudes, töötubades ja meeskonnategevustes, mis aitasid paremini mõista, kuidas iga inimene ja kool saab panustada keskkonna hoidmisele.
Esimesel päeval külastati Tallinna. Lennusadama meremuuseumis lahendasid õpilased rahvusvahelistes meeskondades erinevaid ülesandeid ning tutvusid Eesti merendusajaloo ja tehnoloogiaga. Eesti Vabaõhumuuseumis saadi osa 1910. aasta koolitunnist ning tutvuti eestlaste ajaloolise eluviisiga. Mitmed õpilased tõid hiljem välja, et just Vabaõhumuuseumi külastus aitas neil näha Eestit täiesti uuest vaatenurgast ning mõista paremini meie kultuuripärandit. Tagasiteel Sillamäele peatuti Jägala joal, mis avaldas külalistele suurt muljet.
Järgnevatel päevadel tutvustati partneritele meie kooli ja Sillamäe linna. Segameeskondades toimunud fotojaht ja orienteerumismäng aitasid osalejatel linna paremini tundma õppida ning üksteisega kiiresti sõbruneda. Õpilased tõdesid, et just ühised tegevused ja vaba aja veetmine olid need, mis aitasid kõige paremini ületada keelebarjääre ning luua uusi sõprussuhteid.
Erilise elamuse pakkus Aidu karjääris toimunud õppeprogramm „Karjääri vee saladused“. Õpilased uurisid piirkonna keskkonnamuutusi ning osalesid kanuumatkal. Nii Eesti kui ka Rumeenia noored nimetasid Aidu külastust üheks kogu nädala meeldejäävaimaks kogemuseks. Õpilased said oma silmaga näha, kuidas endisest tööstusmaastikust võib kujuneda väärtuslik loodus- ja puhkeala ning kuidas inimene saab looduskeskkonda teadlikult kujundada.
Keskkonnateemade käsitlemisel keskenduti programmi „Roheline Kool“ põhimõtetele. Arutleti jäätmete sorteerimise, energia säästmise, loodusressursside mõistliku kasutamise ning keskkonnateadlike harjumuste kujundamise üle. Õpilased tõid oma tagasisides välja, et said paremini aru, kuidas ka väikesed igapäevased valikud võivad mõjutada loodust ja aidata kaasa kestlikule arengule.
Suurt huvi pakkus külalistele ka Eestis laialdaselt kasutatav digitehnoloogia ning selle roll hariduses.
Rumeenia õpilased märkisid, et neid üllatas Eesti koolide kõrge digipädevus ning see, kuidas tehnoloogilised lahendused aitavad vähendada paberikasutust ja toetada keskkonnasäästlikku eluviisi.
Nädala jooksul toimus ka meriklaasi töötuba, kus õpilased õppisid taaskasutama rannast leitud materjale ning looma neist uusi loomingulisi esemeid. See tegevus näitas praktilisel viisil, kuidas keskkonnateadlikkus ja loovus võivad käia käsikäes.
Lisaks keskkonnaharidusele oli projekti oluline eesmärk kultuuridevaheline õppimine. Rumeenia õpilased said lähemalt tutvuda Eesti ajaloo, traditsioonide, haridussüsteemi ja igapäevaeluga. Neile avaldasid muljet pikad valged suveõhtud, puhas loodus ning eestlaste hooliv suhtumine keskkonda. Eesti õpilaste jaoks oli aga väärtuslik võimalus praktiseerida inglise keelt, õppida tundma teise riigi kultuuri ning arendada koostööoskusi rahvusvahelises meeskonnas.
Õpirände õnnestumisele aitasid olulisel määral kaasa ka meie koostööpartnerid, kelle panus muutis programmi veelgi sisukamaks ja mitmekesisemaks.
Oluliseks osaks programmist kujunes külaskäik Sillamäe Linnavalitsusse, kus projekti osalejaid võttis vastu Sillamäe linnapea Tõnis Kalberg. Linnapea tutvustas külalistele Sillamäe linna ajalugu, arengusuundi, rahvusvahelist koostööd ning haridus- ja noorsootöö võimalusi. Kohtumine andis külalistele võimaluse näha linna arengut kohaliku omavalitsuse vaatenurgast ning esitada küsimusi Eesti kohaliku elu korralduse kohta.Suur tänu kuulub Sillamäe Muuseumile, Sillamäe Gümnaasiumile ning Ida-Virumaa Kutsehariduskeskusele, kes avasid meie külalistele erinevaid vaatenurki Eesti haridusele, ajaloole ja kultuurile.
Sillamäe Muuseum valmistas ette põneva interaktiivse programmi. Osalejad meisterdasid oma kätega Sillamäe vaadetega suveniirmagneteid, tutvusid virtuaalreaalsuse prillide abil aatomite ehituse ning aatomitööstuse mõjudega ning said rohkem teada meie piirkonna teejoomise traditsioonidest. Muuseumi tegevused aitasid külalistel paremini mõista Sillamäe ainulaadset ajalugu ja identiteeti.
Sillamäe Gümnaasiumis tutvustas direktor Arno Kaseniit gümnaasiumi õppesuundi, õppimisvõimalusi ja kaasaegset õpikeskkonda ning viis külalised ringkäigule koolimajas. Riigikaitseõpetaja Jevheni Sarri rääkis riigikaitseõppe võimalustest Eestis, tutvustas noortelaagreid ning viis läbi kaasava ja meeleoluka viktoriini, mis pakkus huvi nii Eesti kui ka Rumeenia õpilastele.
Jõhvi õppekohas võttis meid vastu Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuse esindaja Sergei Jegorovtsev, kes tutvustas väga kaasahaaravalt kutsehariduse võimalusi Ida-Virumaal. Osalejad said tutvuda õppetöökodade, laborite ja õpperuumidega ning ülevaate erinevatest erialadest ja karjäärivõimalustest. Erilise külalislahkuse osaliseks saime kooli kokandusõpilaste valmistatud maitsva lõunasöögi kaudu.
Just sellised kohtumised aitasid projekti osalejatel näha, kui mitmekesine on Eesti haridusmaastik ning kui palju võimalusi pakuvad meie piirkonna haridus- ja kultuuriasutused.
Osalejad tõdesid üksmeelselt, et Erasmus+ projektid pakuvad palju enamat kui tavapärane kooliõpe. Need annavad võimaluse õppida läbi kogemuse, avardada maailmapilti, arendada suhtlemisoskust ning luua sõprussuhteid üle riigipiiride. Nagu õpilased oma tagasisides kirjutasid – kuigi meie riikidel on erinev ajalugu, keel ja kultuur, avastasid noored kiiresti, et neil on palju ühiseid huvisid, mõtteid ja tulevikuplaane.Täname kõiki projekti osalejaid, õpetajaid, partnereid ja toetajaid meeldejääva koostöö eest. Erasmus+ õpiränne tõestas taas, et õppimine ei toimu ainult klassiruumis – kõige väärtuslikumad teadmised sünnivad sageli ühistest kogemustest, avatud suhtlemisest ja valmisolekust õppida üksteiselt.
Pildid:
































































No comments:
Post a Comment